2023 Trend Eklenti Rehberi //

Her profesyonelin sahip olması gereken WordPress ile ilgili ürün ve kaynaklardan oluşan bir koleksiyon olan araç setimize ÜCRETSİZ erişim elde edin !

Kullanıcı Etkinliğini User Journey İle Takip Etme

Neden bazı kullanıcıların web sitenizdeki formları doldururken bazılarının doldurmadığını merak ettiniz mi? Cevap genellikle kullanıcıların web sitenizle nasıl etkileşimde bulunduğunda yatar.

Kullanıcıların bir formu doldurmadan önce web sitenizde uyguladıkları adımları görseniz güzel olmaz mıydı?

Bu bilgilere kullanıcı yolculuğu denir ve bunları izleyerek web sitenizdeki kullanıcı davranışı ve etkinliği hakkında çok şey öğrenebilirsiniz.

Kullanıcıları web sitenizdeki formları doldurmaya neyin zorladığını öğrendikten sonra, daha fazla potansiyel müşteri oluşturmak ve işinizi büyütmek için bunu çoğaltabilirsiniz.

WordPress formlarınız için kullanıcı yolculuğunu nasıl takip edebilirsiniz?

Google Analytics kullanarak WordPress’teki dönüşümleri zaten izliyorsanız , web sitenizde bir formu doldurmadan önce kullanıcı etkinliği hakkında bazı bilgiler edinebilirsiniz.

Ancak, formu gönderen gerçek kullanıcıyla ve onların gönderdiği verilerle eşleştiremezsiniz.

WPForms burada devreye giriyor.

4 milyondan fazla web sitesi tarafından kullanılan, piyasadaki en iyi WordPress form oluşturucu eklentisidir . WordPress’te her türlü form oluşturmak için kullanabilirsiniz.

WPForms, tüm en iyi e-posta pazarlama hizmetleriyle sorunsuz bir şekilde entegre olur , birden çok ödeme ağ geçidini destekler ve kullanımı son derece kolaydır.

Ayrıca, kullanıcılarınızın nereden geldiğini ve onları başarılı bir form gönderimine götüren hangi yolu izlediklerini görmenize olanak tanıyan bir Kullanıcı Yolculuğu eklentisiyle birlikte gelir.

Kullanıcı yolculuğu adımları

Ayrıca formu doldurmadan önce her sayfada ne kadar zaman geçirdiklerini de görebilirsiniz.

Bununla birlikte, WordPress formları için kullanıcı yolculuğunun nasıl kolayca izleneceğine bir göz atalım.

WordPress Müşteri Adayı Formları için Kullanıcı Yolculuğunu İzleme

Yapmanız gereken ilk şey, WPForms eklentisini yüklemek ve etkinleştirmektir . Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına dair adım adım kılavuzumuza bakın .

Not: User Journey eklentisine erişmek için eklentinin en azından PRO planına ihtiyacınız olacak.

Etkinleştirmenin ardından, lisans anahtarınızı girmek için Ayarlar »Lisans sayfasını ziyaret etmeniz gerekir . Bu bilgileri WPForms web sitesinde hesabınızın altında bulabilirsiniz.

WPForms lisans anahtarınızı sitenize girme

Daha sonra, WPForms »Eklentiler sayfasını ziyaret etmeniz ve ‘Kullanıcı Yolculuğu Eklentisi ‘ altındaki ‘ Eklentiyi Yükle’ düğmesini tıklamanız gerekir .

WordPress'e kullanıcı yolculuğu eklentisini yükleyin

Bundan sonra formlarınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz. WPForms, her türlü formu oluşturmayı çok kolaylaştırır. Basit bir iletişim formu, bir e-posta kayıt formu, kullanıcı kaydı ve giriş formları, rezervasyon formları ve daha fazlasını oluşturabilirsiniz.

Bu eğitimin iyiliği için bir iletişim formu oluşturacağız.

Formunuzu oluşturmak için WPForms »Yeni Sayfa Ekle’ye gidin . Formunuz için bir başlık girmeniz ve ardından bir şablon seçmeniz istenecektir.

Yeni iletişim formu oluştur

Basit iletişim formu şablonunu kullanacağız.

WPForms artık sürükle ve bırak form oluşturucusunu sizin için önceden oluşturulmuş tipik iletişim formu alanlarıyla yükleyecektir.

İletişim formunu düzenleyin

Sol sütundan yeni form alanları ekleyebilir, mevcut alanları düzenleyebilir veya kaldırabilir ya da alanları yukarı veya aşağı taşıyarak yeniden düzenleyebilirsiniz.

Formunuzdan memnun olduğunuzda, formunuzu saklamak ve form oluşturucudan çıkmak için ‘Kaydet’ düğmesine tıklayabilirsiniz.

Artık bu formu herhangi bir WordPress gönderisine veya sayfasına ekleyebilirsiniz. Formu görüntülemek istediğiniz sayfayı düzenlemeniz yeterlidir.

Sonrası düzenleme ekranında, yeni blok ekle düğmesine (+) tıklamanız ve ardından içerik alanınıza WPForms bloğu eklemeniz gerekir.

WPForms bloğu

WPForms blok ayarlarında, daha önce oluşturduğunuz formu seçmek için açılır menüye tıklamanız gerekir.

Formunuzu seçin

WPForms, içerik alanında formunuzun bir önizlemesini görüntüler.

Artık yayınınızı veya sayfanızı kaydedebilir ve formunuzu çalışırken görmek için önizleyebilirsiniz.

WordPress’te Formlarınız için Kullanıcı Joruney Raporlarını Görüntüleme

Birkaç kullanıcı formu gönderdikten sonra, tüm form girişleri için kullanıcı yolculuğu raporlarını görüntüleyebilirsiniz.

Basitçe gidin WPForms »Girişler sayfa ve daha önce oluşturduğunuz formdaki tıklayın.

Görüntülemek istediğiniz formu seçin

Kullanıcılar tarafından gönderilen form girişlerinin bir listesini göreceksiniz. Tüm ayrıntıları görmek için bir form girişinin yanındaki ‘Görüntüle’ bağlantısını tıklamanız yeterlidir.

Form girişlerini görüntüleme

Giriş ayrıntıları sayfasında, üstte kullanıcı tarafından gönderilen form alanlarını göreceksiniz. Bunun altında ‘Kullanıcı Yolculuğu’ bölümünü göreceksiniz.

Kullanıcı yolculuğu adımları

Size kullanıcıyı web sitenize gönderen yönlendirme kaynağını gösterecektir. Bunun altında, form gönderimine kadar ziyaret edilen tüm sayfalarda izledikleri yolu göreceksiniz.

Ayrıca, kullanıcıların yolculuklarının her adımında ne kadar zaman harcadıklarını da gösterir. Bu, hangi içeriği daha ilgi çekici veya yararlı bulduklarını anlamanıza yardımcı olur.

Ayrıca kullanıcının coğrafi bölgesini izlemek istiyorsanız, WPForms »Eklentiler sayfasına gidebilir ve Coğrafi Konum Eklentisini yükleyebilirsiniz.

WPForms'da Coğrafi Konum Eklentisi

Bu, kullanıcının coğrafi konumunu diğer kullanıcı yolculuğu verileriyle birlikte görüntülemenize olanak tanır.

WordPress'te form gönderimleri için coğrafi konum izleme

Daha Fazla Potansiyel Müşteri Yakalamak için Kullanıcı Yolculuğu Verilerinden Yararlanma

Artık potansiyel müşteri formlarınız için WordPress’teki kullanıcı yolculuğunu izleyebildiğinize göre, bir sonraki adım bu verileri daha fazla potansiyel müşteri yakalamak ve işinizi büyütmek için kullanmaktır.

Neyse ki, kullanıcıları doğru yöne yönlendirmek için kullanabileceğiniz birçok araç var.

1. OptinMonster

OptinMonster

OptinMonster , piyasadaki en iyi müşteri adayı oluşturma ve dönüştürme optimizasyon yazılımıdır. Web sitenizdeki kullanıcı deneyimini etkilemeden daha fazla müşteri adayı yakalamanıza yardımcı olur.

Onunla birlikte akıllı lightbox pop-up , mobil pop-up, slayt-in kaydırma kutuları, geri sayım zamanlayıcı, yüzen afiş, ve daha fazlası. Ayrıca, kişiselleştirilmiş içeriği kullanıcılara tam zamanında dinamik olarak göstermek için güçlü görüntüleme kuralı özelliklerini de kullanabilirsiniz.

Tüm bu araçlar, kullanıcı yolculuğunu iyileştirmenize ve daha yüksek form dönüştürme oranları için etkili bir yol oluşturmanıza yardımcı olur.

2. SeedProd

SeedProd

SeedProd , piyasadaki en iyi WordPress açılış sayfası oluşturucusudur. WordPress potansiyel müşteri formlarınız, satış kampanyalarınız, reklam kampanyalarınız ve daha fazlası için hızlı bir şekilde açılış sayfaları oluşturmanıza olanak tanır.

Bu sayfaları oluşturmak için herhangi bir tasarım becerisine ihtiyacınız yok. Düzinelerce güzel şablon arasından seçim yapabilir ve ardından basit bir sürükle ve bırak aracını kullanarak kendinize ait hale getirebilirsiniz.

En önemlisi, bu şablonların tümü, kullanıcı yolculuğunu iyileştirmek, daha fazla potansiyel müşteri oluşturmak ve dönüşüm oranlarını artırmak için tasarlanmıştır.

3. WordPress için Hepsi Bir Arada SEO

AIOSEO

All in One SEO for WordPress , piyasadaki en iyi WordPress SEO eklentisidir . Google gibi arama motorlarından daha fazla ücretsiz trafik almak için WordPress web sitenizi kolayca optimize etmenizi sağlar.

Hepsi Bir Arada SEO, kutudan çıktığı gibi çalışan güçlü SEO araçlarıyla birlikte gelir. Kullanmak için SEO uzmanı olmanıza bile gerek yok.

Yerel SEO, zengin şema, e-ticaret desteği içerir. gelişmiş XML site haritaları, SEO sağlık kontrolü ve daha fazlası. Bu araçlar, kullanıcıların web sitenizi arama sonuçlarında kolayca bulabilmesini sağlar.

Organik trafiğinizi ve potansiyel müşterilerinizi artırmak için popüler sayfalarınızı daha da optimize etmek için AIOSEO’yu kullanabilirsiniz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun. Bizi Twitter ve Facebook’ta da bulabilirsiniz.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

İlgilinizi çekebilecek diğer içerikler

destek

destek

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir