2023 Trend Eklenti Rehberi //

Her profesyonelin sahip olması gereken WordPress ile ilgili ürün ve kaynaklardan oluşan bir koleksiyon olan araç setimize ÜCRETSİZ erişim elde edin !

.htaccess Nedir?

.Htaccess dosyası, sunucu tarafından okunan bir yapılandırma dosyasıdır. Birçok sunucu yapılandırma ayarını geçersiz kılabilir ve yetkilendirme, önbellek kontrolü, web sitesi optimizasyonu ve URL yeniden yazma için kullanılabilir.

WordPress’te .htaccess dosyası en yaygın olarak URL’leri yeniden yazmak için kullanılır, bu da onları daha temiz ve insanlar ve arama motorları tarafından daha okunabilir hale getirir.

Gelen  Ayarlar> Kalıcı WordPress İdaresi bölümünde, URL yapısını seçmek için seçeneğiniz vardır. WordPress, seçtiğiniz URL yapısını işlemek için .htaccess dosyanızı otomatik olarak yeniden yazar.

WordPress dosyaya yazamıyorsa, sizden bunu manuel olarak yapmanızı isteyecektir. .Htaccess dosyasını manuel olarak düzenlemek risklidir, çünkü yanlış yapılandırılırsa büyük sunucu hatalarına neden olabilir, bu nedenle yalnızca WordPress’in size önerdiği içeriği kopyaladığınızdan emin olun.

W3 Total Cache gibi eklentiler, eklentinin parçası olan önbelleğe alma ve optimizasyon araçlarını yapılandırmak için .htaccess dosyanızı değiştirir.

.Htaccess dosyası genellikle WordPress sitenizin kök dizininde bulunur. FTP istemciniz varsayılan olarak nokta ile başlayan tüm dosyalar ve dizin adları sunucu tarafından gizli olarak kabul edildiğinden bunu gösteremeyebilir. Bu gizli dosyaları görüntülemek için FTP istemcinizde gizli dosyaları göster seçeneğini etkinleştirmeniz gerekir.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

İlgilinizi çekebilecek diğer içerikler

destek

destek

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir